Przeskocz do treści
Proces rekrutacji „od kuchni” | RealizujMY się
Przejdź do artykułów z obszaru Praca

Proces rekrutacji „od kuchni”

Zastanawiałeś/łaś się kiedyś na, co rekruterzy/rki zawracają uwagę, szukając osoby do pracy? W jaki sposób przebiega proces rekrutacji? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Proces rekrutacji przypomina trochę pociąg, który zmierza w określonym kierunku. Rekruter/ka jest konduktorem/ką, który/a sprawdza kandydatów/ki wsiadających/e do rozpędzonego środka transportu. Dlaczego rozpędzonego? Dlatego, że specjaliści HR mają często ograniczoną ilość czasu na przeprowadzenie procesu rekrutacji. Jak zatem wejść do takiego pociągu? Odpowiedź jest prosta — musisz przejść pierwszy etap rekrutacji, czyli analizę CV. Etap ten jest najkrótszy, ale najważniejszy.

Z badania przeprowadzonego przez brytyjską spółkę UCE GROUP LTD wynika, że ponad połowie rekruterów/ek z mikro i małych firmach wystarcza tylko pół minuty, by przejrzeć życiorys kandydata/tki. 30 sekund to mało i zarazem dużo. Profesjonaliści/tki twierdzą, że mniej więcej tyle czasu potrzeba, by sprawdzić kluczowe kompetencje kandydata/tki. Ja myślę, że jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od stylu pracy rekrutera. Natomiast, kiedy rekruter zatrzymuje się na treści dokumentu dłużej, niż 30 sekund oznacza to, że Twoje cv jest sprawdzane bardziej dokładnie tj. analizowane jest wskazane przez Ciebie doświadczenie zawodowe, ukończona szkoła (lub w trakcie), posiadane certyfikaty, umiejętności, a nawet zainteresowania.

I etap rekrutacji

Nie sztuką jest pochwalić się wszystkim, co posiadasz już na pierwszym etapie. Czasami warto zostawić sobie coś na później. Na pewno warto, abyś zaznaczył/a najważniejsze swoje atuty już na pierwszej stronie CV — w taki sposób, aby rekruter mógł dostrzec je od razu. Nie ma idealnego CV. Myślę, że tyle ile ludzi na świecie tyle może być ciekawych CV-ek. Ważne, aby Twoje CV było zrobione przez Ciebie. Autorem/ką nie powinien być doradca zawodowy, mama, siostra, znajomy, czy ktokolwiek inny, ponieważ nie będziesz umieć je w pełni obronić.

Duże korporacje korzystają ze zintegrowanych systemów do analizy CV tj. e-Rekruter, czy HR-link. Systemy te służą do porządkowania danych. Często kandydat ma przypisaną etykietę, np.: znajomość języka angielskiego, znajomość programu EXCEL, znajomość HTML. Na tej podstawie bardzo szybko można dostrzec osoby o pożądanych cecha. \

II etap rekrutacji

Następnie, kiedy przejdziesz pierwszy etap rekrutacji i Twoje CV zostanie zauważone przez rekrutera to w systemie pojawi się etykieta ”zaakceptowany po selekcji”. Etykieta ta oznacza, że wsiadasz do pędzącego pociągu i jesteś brany/brana pod uwagę do dalszych etapów.

Kolejnym etapem jest rozmowa telefoniczna z kandydatem do pracy. W zależności od stanowiska, na jakie aplikujesz, może być ona bardziej lub mniej szczegółowa Przykładowo jeżeli w firmie „X” zaaplikowałeś/łaś na stanowisko specjalisty ds. spedycji z językiem angielskim to pytania mogą dotyczyć tego, w jaki sposób organizujesz sobie pracę, w jaki sposób skutecznie docierasz do klientów, jak radzisz sobie z  programami komputerowymi (np. Speedtrans, Word, Exceltp.tp.) Rozmowa może być od początku do końca w języku angielskim. Często rekruterzy na tym etapie pytają, dlaczego postanowiłeś zaaplikować na to stanowisko oraz zadają pytania o Twoje oczekiwania wobec pracy, stanowiska. Natomiast, kiedy wyślesz aplikację na stanowisko operatora wózka widłowego, kluczowe może okazać się to, jak długo pracowałaś na stanowisku operatora wózka widłowego oraz kiedy nabyłeś/łaś uprawnienia do obsługiwania maszyny itp.

Teraz wyobraź sobie, że przeszedłeśłprzeszłaś wstępny etap rekrutacji na stanowisko specjalisty ds. spedycji z j. angielskim lub na stanowisko operatora wózka widłowego. Z poziomu systemu zakwalifikowano Cię do kolejnego etapu rozmowy oraz przypisano Ci etykietę „zaakceptowany po wstępnej rozmowie”.

III etap rekrutacji

Idąc dalej, rekruter dzwoni do Ciebie i umawia się z Tobą na rozmowę rekrutacyjną. Przed rozmową przygotowujesz się, np. zbierasz informację o firmie, ponownie czytasz swoje CV aby o niczym nie zapomnieć. Powinieneś również pamiętać o tym, że rekruter również się do takiej rozmowy przygotowuje — dokładniej analizuje Twoje CV, robi notatki, często sprawdza twój profil na LinkedIn lub Facebooku. Czasami rekruter weryfikuje Twoje referencje u poprzednich pracodawców. Podczas samej rozmowy rekruter zwraca uwagę i analizuje Twoją mowę ciała — to, w jaki sposób siedzisz, mówisz, czy utrzymujesz kontakt wzrokowy. Istotny jest również Twój ubiór podczas rozmowy. Słynne powiedzenie „jak Ciebie widzą, tak Ciebie piszą” często sprawdza się właśnie w tym momencie (choć zależy to również od stanowiska, na które aplikujesz). Od specjalisty ds. spedycji z j. angielskim rekruter będzie wymagał stroju formalnego; natomiast od operatora wózka widłowego nie będzie aż tak bardzo wymagany oficjalny strój pod „krawat”.

A co z pytaniami zadawanymi podczas samej rozmowy rekrutacyjnej? Pytania są często bardziej pogłębione niż podczas występnego wywiadu telefonicznego. Dotyczą twojej motywacji do pracy, doświadczenia zawodowego, edukacji, kwalifikacji, ale często również twoich pasji.. Możesz zostać poproszony o wypełnienie jakiegoś testu lub rozwiązania mniej, lub bardziej skomplikowanego zadania. Etapy rekrutacji w zależności od stanowiska mogą być kilkuetapowe.

Siedzicie razem w pędzącym pociągu i to od Ciebie zależy, czy dojedziesz do wyznaczonego przez Ciebie celu, jakim jest praca na wymarzonym stanowisku spedytora, czy operatora wózka widłowego. Ważne, abyś odpowiadał/ła na postawione pytania szczerze. Nigdy nie kreuj się na osobę, którą nie jesteś, a na pewno będziesz miała/miał szansę na zdobycie posady w typowanej przez Ciebie firmie.

 

Autorka: Daria Składanowska